KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6481216
*
nr 648 1216
Brita Horn-Heybroek
(1904-1986), Sverige
Gouache, Brita Horn-Heybroek (1904-1986), 21x34
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2010
kl 17:46:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/7 16:52:40
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Brita Horn-Heybroek
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Läs mer om Brita Horn-Heybroek
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller brita horn-heybroek gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25
*
Brita Horn-Heybroek
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Läs mer om Brita Horn-Heybroek
nr 648 1216
Brita Horn-Heybroek
(1904-1986), Sverige
Gouache, Brita Horn-Heybroek (1904-1986), 21x34
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/7 16:52:40 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Brita Horn-Heybroek
Brita Horn-Heybroek, svensk mÃ¥lare född 1904 i BÃ¥rslöv, SkÃ¥ne, död 1986.Läs mer om Brita Horn-Heybroek
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller brita horn-heybroek gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25